Australian Dancesport Championship Adjudicators

 

Featuring the best from Australia and around the world, we are now on countdown to Australia's Premier Dancesort Event - the 72nd Australian Dancesport Championship will be held from Friday 8th December - Sunday 10th December 2017, at Hisense Arena, Melbourne, Victoria, Australia.
Below you will find the list, in alphabetical order of our esteemed Panel of Adjudicators for this year's event.

Chairman of Adjudicators

NameTitleState
Martha Williams WDSF Chairman. QLD
Jeff Elworthy Chairman QLD

Australian Adjudicators

Listed in alphabetical order

 

NameState
Meagen Alderton VIC
Michael Baker WA
Leanne Bampton NSW
Vicki Barden WA
Grant Barratt-Thompson NSW
Jason Beaman VIC
Marsha Belash NSW
Michael Bishop QLD
Adam Blakey VIC
Joanne Boden QLD
David Byrnes VIC
Michael Carey VIC
Geoff Chisholm WA
Larry Clarke VIC
Kerry Clarke VIC
Norma Connelly-Ellis VIC
Pamelia Courts VIC
Darryl Davenport WA
Brad Dawes NSW
Marinus De Roo NSW
Craig Denham WA
Wayne Douglas OAM VIC
Rhett English SA
Rosa Filippello UK
Daele Fraser OAM WA
Jason Gauci NSW
Anthony Gauci NSW
Gordon Gilkes NSW
Ian Gillard NSW
Debbie Godenzi WA
Paul Green NSW
Inga Haas WA
Marlene Hallewell NSW
Ian Hayes NSW
Melinda Hayes NSW
Ross Heidke QLD
Shane Hocking VIC
Sheree Holly SA
Cherie Isbell NSW
Marilyn Jackson TAS
Julie Jones VIC
Marta Kan NSW
Sherrie-Lea Kent NSW
Carol Kimmins NSW
Candy Lane NZ
Shane Lawton VIC

 

 

 

NameState
Patrick Liu VIC
Anna Longmore VIC
Eamon McGrath VIC
Anita McGrath VIC
Antonio Micheli VIC
Chris Milburn QLD
Bronwyn Molloy QLD
Viktoria Morgan NZ
Richard Morrissey WA
Philip Nicholas QLD
Stephen Octigan VIC
Brent Olifent VIC
Andrew Palmer TAS
Julie Patchett WA
Natalie Perry QLD
Richard Perry QLD
Laurence Peterson VIC
Maria Pople VIC
Susan Potter NSW
Doug Pouwhare NZ
Stephen Pulbrook SA
Lecia Putland VIC
Jan Reilly WA
Ross Riek NSW
Simon Salm QLD
Alan Shingler NSW
Donna Shingler NSW
Sandra Skilbeck WA
Kym Smith VIC
Gary Soderlund QLD
Geoff Stubbs WA
Damon Sugden WA
Jason Thomas WA
Graham Thomas WA
Glen Tierney WA
Peter Todd NSW
Simone Towndrow -Smith VIC
Katusha Volgina VIC
Kylie Wall QLD
Barry White WA
Judy Williams WA
Mark Wilson QLD
Lin Zimmerman QLD
Madeleine Zoanetti SA

WDSF International Adjudicators

 

NameCountry
Christian Bradbury Hon Kong
Ivo Kappet Estonia
Harry Raiend New Zealand
Marie Raiend New Zealand
Atsushi Yamada Japan
Royce Yeh Chinese Taipei
Sandy Ru Zhang China

Get in Touch!

Australian Dancing Society
Sports House, Ground Floor
375 Albert Road, Albert Park
Victoria 3206, Australia
Telephone: (+61) 03 9686 3737
Email: info@theaustralianchampionship.com.au

Sponsored by

VicGOV

Accor Hotels

Sofitel 2016 White